Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Suchedniowie

Aktualności


 

Rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

 
 

 

   

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

 


IBUK Libra - czytelnia czynna całą dobę !

Nasza biblioteka wykupiła dostęp online do wybranych publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych, beletrystycznych w języku polskim na platformie IBUK Libra.

Korzystaj z platformy IBUK Libra:

  • przez cała dobę, siedem dni w tygodniu
  • na komputerze, smartfonie, laptopie czy tablecie
  • gdzie tylko zechcesz: akademik, dom, biblioteka - wszędzie gdzie masz internet

Stwórz własną półkę z ksiązkami myIBUK i pracuj z tekstem:

  • dodawaj zakładki
  • rób notatki bezpośrednio w tekście
  • wyszukuj słowa i frazy
  • taguj ważne fragmenty
  • sprawdzaj znaczenie wyrazów w słownikach i encyklopediach PWN

Zapraszamy do naszej biblioteki po szczegółowe informacje


 Czytanie na trawie 
( 18.06. )

   

  Piękna słoneczna pogoda, wakacje tuż tuż, wybralismy się więc do parku, nie zapomnieliśmy oczywiście aby zabrać ze soba kilku ciekawych książek....

 


  

 

 Gustawa Herlinga-Grudzińskiego związki z ziemią kielecką wystawa"
 ( 03 06.- 31.07. )

 

       

Od wtorku (03.06.) w naszej bibliotece można obejrzeć wystawę planszową która pokazuje związki Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z ziemią kielecką. Została ona przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Kielc w roku pisarza, w ramach Społecznego Komitetu Obchodów Roku Herlinga-Grudzińskiego. Zawiera ona materiały ikonograficzne pochodzące z różnych zbiorów, zestawione z wypowiedziami Herlinga-Grudzińskiego dotyczącymi Kielecczyzny.Układ graficzny tekstu i zdjęć tworzy słowo HERLING. Ekspozycja dostępna do 31.07.2019 r. w godzinach pracy biblioteki.


  

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
( 03. 06. )

 

     Ostatnie przed wakajami spotkanie naszego klubu DKK, mimo prawdziwie letniej pogody frekwencja jak zwykle doskonała. Dzieliliśmy się opiniami na temat książki ,,We dwoje" - Nicholas Sparks. Kolejne spotkanie zaplanowaliśmy zaraz po wakacjach.

Więcej


Z książką na ,,Planecie dziecka"
 ( 17. 05. )

     

     Wizyta w przedszkolu "Planeta Dziecka", to doskonała okazja aby zachęcić dzieci do korzystania z książek i do odwiedzin w bibliotece. Przedszkolaki jak zwykle z ciekawością i zainteresowaniem obserwowały jakie niespodzianki moga kryć się w książkach. Bardzo miła i sympatyczna atmosfera, dziękujemy za spotkanie.

 


Klasa 0 w bibliotece
 ( 17. 05. )

       

    Spotkaliśmy się z uczniami kl. 0 ze Sp. nr.1 w Suchedniowie. Naszym młodym przyszłym czytelnikom i tym którzy obecnie juz nimi są opowiedzieliśmy o bibliotece , książkach i czytaniu. Udaliśmy się również na wycieczkę po wszystkich działach i zakamarkach biblioteki, nie brakło również czasu na zabawę w naszej dziecięcej czytelni.

 

   


,,Kapelusz za 100 tysięcy" - konkurs pieknego czytania
 ( 15. 05. )

 

     Prawie dwudziestu uczestników ze wszystkich szkół Gminny Suchedniów zgłosiło się do konkursu pięknego czytania ,,Kapelusz za 100 tysięcy" . Konkurs przeznaczony był dla uczniów kl.IV-VIII szkół podstawowych. Należało przeczytać w jak najładniejszy sposób fragment książki Adama Bahdaja. Po dwóch etapach to ścisłego finału zakfalfikowało się czterech uczestników. Yury w składzie: Agnieszka Wikło (Biblioteka Pedagogiczna w Skarżysku), Beata Słoma (TPD Suchedniów) i Michał Redlica (nauczyciel języka polskiego) zdecydowao o nastepującej kolejności:

I miejsce:  Karolina Zolbach

II miejsce: Michalina Maciejczyk

III miejsce: Julia Strąk

wyróznienie: Maria Wędrychowska

Wszystkim serdecznie dziękujemy za niepowtarzalną atmosferę w czasie konkursu

Galeria


Planszostrada
( 13. 05. )

         

Gry planszowe to sposób na miłe spędzenie czasu w gronie przyjaciół, to także doskonała zabawa i rozrywka. Kolejna nasza "Planszostrada" to jak zwykle  super zabawa i możliwośc spotkania się w gronie osób lubiących spędzić czas przy grach planszowych, można było także dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat gier. Spotkanie z grami prowadzili Krzysztof Rogala i Marcin Obara.

 


  

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
( 06. 05. )

       

Majowe spotkanie Klubu DKK poświęciliśmy na dyskusję nad książką ,,Bogowie tanga".  Wymiana poglądów jak zwykle : ,,żywa", interesująca i z humorem...

 

Więcej


,,Z mojej sztalugi"
  ( 29. 04. - 31.05. )

   Gorąco zapraszamy do obejrzenia wystawy malarstwa Marii Skrobacz pt: ,,Z mojej sztalugi".  Będzie ona dostępna do końca maja w godzinach otwarcia naszej biblioteki.

Maria Zofia Skrobacz - urodziła się  w Iwaniskach, obecnie mieszka w Połańcu. Od kilku kat maluje w technice olejnej. Od 2011 r. jest członkiem SAPŚ w Kielcach, efektem tego członkowstwa stało się uczestnictwo w licznych plenerach i wystawach. Jej prace można było podziwiać w Nowym Sączu, Krynicy, Kielcach, Skarzysku Kamiennej, Iłży, Połańcu i w Warszawie.


  

,,Wspomnienia 1928-1946"
  ( 09. 04. )

 

     ,,Wspomnienia 1928-1946" to tytuł książki Andrzeja Kostyrko. Samego autora wraz z córką gościliśmy ponownie w naszej bibliotece. Andrzej Kostyrko to prawnuk Emilii Peck, w swojej książce ukazał obraz Suchedniowa lat dziecinnych, to obraz ludzi, miejsc i zdarzeń w których przyszło mu żyć. Było to bardzo ciepłe i wzruszajace spotkanie, dzięki panu Andrzejowi który stworzył cudowny i niepowtarzalny klimat.

 

  

Spotkanie autorskie z Krystyną Mirek
  ( 05. 04. )

 

  

           Dnia 5 kwietnia 2019 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w Suchedniowie, miało miejsce spotkanie autorskie z Krystyną Mirek, na które przybyło 37 zainteresowanych czytelników. Spotkanie z pisarką odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki (DKK), który skupia miłośników literatury i z powodzaeniem działa w naszej bibliotece. Wśród nich grupę 12 osób stanowili klubowicze DKK. Dzięki Instytutowi Książki czytelnicy, maja możliwość poznania i spotkania się osobiście z ulubionymi autorami. Krystyna Mirek jest absolwentką polonistyki UJ w Krakowie. Przez wiele lat pracowała w szkole, obecnie pisarstwo stało się dominujacym zajęciem w jej życiu zawodowym. Autorka jest mamą czwórki dzieci. Pisze blog i ksiązki obyczajowe, mocno osadzone w realiach życia. Napisała ich ponad dwadzieścia. Największą popularność autorce przyniosły książki: Prom do Kopenhagi, Pojedynek uczuć, Wszystkie kolory nieba, Polowanie na motyle, Saga Rodu Candedorfów, Szczęsliwy dom, Droga do marzeń. Jak sama powiada "to są ksiązki o kobiecym świecie, można się z nich na temat kobiet wiele dowiedzieć". Współpracuje z najlepszymi wydawnictwami. Uczestnikom spotkania Krystyna Mirek dała się poznać jako osoba bardzo otwarta, komunikatywna, posiadajaca dużą wiedzę psychologiczną. Autorka chętnie odpowiadała na zadawane pytania. A po spotkaniu wpisywała autografy czytelnikom posiadającym egzemplarze jej książek.

Galeria


Wizyta  5-latków
  ( 29. 03. )

 

     Po spotkaniu z najmłodszyymi przedszkolakami przyszedł czas na nieco starszych. Przywędrowała do nas tym razem grupa 5 i 6-latków z naszego suchedniowskiego samorzadowego przedszkola. Dzieci uśmiechnięte i bardzo zdyscyplinowane, dlatego spotkanie z nimi było dla nas wielka frajdą. Piękne podziękowania za odwiedziny.

 

  

Lekcja historii
  ( 23. 03. )

         

        Eugeniusz Gedymin Kaszyński ps. "Nurt" to postać znana z walk o wolną Polskę z okupantem niemieckim i radzieckim. Osobę majora "Nurta" i jego działalność na terenie świętokrzyskim przybliżył podczas spotkania w naszej bibliotece z uczniami S.P. w Goździe Jerzy Frątczak. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV-VI ze S.P. w Goździe, której to patronem jest właśnie "Nurt". Goście z Gozdu mieli także okazję zapoznać się z działalnością i księgozbiorem biblioteki.


  

 


Cała Polska Czyta Dzieciom
  ( 22. 03. )

 

   

        Bardzo udane i interesujące głośne czytanie dla dzieci. Nasi goście sprostali zadaniu i wysłuchaliśmy tekstów przeczytanych w bardzo profesjonalny sposób. A były to: napisane z humorem wiersze Jana Brzechwy ( "Jajko", "Samochwała"), Bajki Świętokrzyskie -  ("Pazury mylą"). Oraz fragmenty "Kubusia Puchatka" i książki Ewy Nowak "Pułapka na ktosia", 

 

Więcej


Spotkanie z 4-latkami
  ( 13. 03. )

   

   To ksiązeczka z tej półeczki, co wyskoczy nam z książeczki? Przekonaliśmy się o tym z uroczą grupą 4-latków z Przedszkola Samorządowego w Suchedniowie, która nas odwiedziła. Pająk, smok i hipopotam. Zebry, słonie żyraf stado, a do tego przygód wiele, w kazdej książce przyjaciele. Bardzo dziękujemyza wizytę.

 


  

 


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
( 04. 03. )

       

,,Dziewczyna z daleka" to tytuł książki na temat której toczyła się dyskusja na marcowym spotkaniu naszego klubu DKK

 

Więcej


W przedszkolu
( 01. 03. )

       Skorzystaliśmy z zaproszenia, spakowaliśmy książki..... i wybraliśmy sie do Samorzadowego Przedszkola w Suchedniowie . Tu krokodyl, lew i tygrys - ze stron książki spoglądają. Tam kaczuszka piórka moczy, co z ksiązeczek nam wyskoczy?......Pierwsza strona,druga, czwarta, a na piatej? ...Słoń Trąbalski się pojawił i dzieciaki wnet rozbawił. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i bardzo udane spotkanie

 

 


  

Pierwszaki w bibliotece
( 27. 02. )

                Tuż po pasowaniu na czytelnika w bibliotece szkolnej, odwiedziły nas uczniowie z klas I Szkoły Podstawowej nr 3, by zapoznać się z naszą biblioteką . Dowiedzieć jak funkcjonuje i w  jaki sposób można zostać czytelnikiem biblioteki publicznej. Po zapoznaniu z zasadami i regulaminem, pokazaliśmy  młodym czytelnikom Dział dla dzieci, Dział dla dorosłych, oraz, czytelnię i magazyny do których na codzień  mają wstęp tylko pracownicy.

 


,,TAMBYLCY" w bibliotece
( 15. 02. )

       

TamBylcy, czyli: Paulina (rodowita suchedniowianka) i Marcin - para uzależniona od podróży. Byli w piatkowe popołudnie naszymi gośćmi. Podróże to ich pasja i miłość, pokonali tysiące kilometrów, odwiedzili dzisiatki krajów na trzech kontynentach. Dzięki temu zgromadzili niezliczoną ilość poruszających wspomnień. Paulina podczas podróży, dzięki swojej znajomości języków obcych odpowiedzialna jest za kontakty z ,,tubylcami", a Marcin to mózg wszelkiej logistyki. W naszej bibliotece opowiadali o swojej wyprawie "tambusem" do Finlandii, wizycie u Świetego Mikołajai, przekroczeniu koła podbiegunowego i odwiedzeniu Doliny Muminków. Całość wzbogacona była fantastycznym slajdowiskiem, pokazującym przebieg wyprawy. Pozostało tylko usiąść wygodnie w fotelach i wyruszyć wraz z TamBylcami w podróż.......

Galeria


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
( 04. 02. )

     

 W miesiacu Lutym na naszym spotkaniu dyskusja toczyła się na temat bardzo interesujacej książki "Królowa Saby".

 

 

Więcej


Wernisaż wystawy malarstwa Agnieszki Maślak
( 25.01. )

          W dniu 25 stycznia w naszej bibliotece odbył się wernisaż wystawy malarstwa Agnieszki Maślak. Zaproszenie przyjeło wielu przyjaciół i sympatyków malarki. Pani Agnieszka po przybliżeniu swojej osoby, opowiedziała w jaki sposób udało jej się spełnić swoje marzenie o malarstwie. Wystawione obrazy to zaledwie niewielka część jej prac, można je ogladać w godzinach pracy Biblioteki do 28.02.2019 r. Istnieje także możliwość nabycia obrazów.

Agnieszka Maślak - mieszkanka Suchedniowa, wieloletnia nauczycielka szkoły podstawowej w Skarżysku - Kam. Przygodę z malarstwem rozpoczęła po maturze pod opieką malarzy: Adama Roskowińskiego i Jerzego Jarzyńskiego. Dzięki doktor Aleksandrze Potockiej-Kuc, która jest organizatorką wielu plenerów malarskich, powróciła do swojej pasji po 20-letniej przerwie. Oprócz malarstwa olejnego i akwarelowego, zajmuje się malowaniem na szkle i decoupagem. Nie obca jej jest również grafika artystyczna, głównie linoryt.

   

Wizyta Andrzeja Kostyrko
( 15.01. )

 

    Dnia 15 stycznia br. w naszej bibliotece gościliśmy prawnuka Emilii Peck - Pana Andrzeja Kostyrko wraz z córkami Zofią i Weroniką. Celem wizyty, było przekazanie w darze do zbiorów bibliotecznych książki swojego autorstwwa ,,Wspopmnienia 1928 - 1946 ". Są to dwa egzemplarze, jeden w jezyku polskim, drugi w angielskim. Pan Andrzej w swych ,,Wspomnieniach" ukazał obraz Suchedniowa lat dzieciństwa. Przywołał pamięcią miejsca, ludzi i okoliczności w których przyszło im żyć. Zdjęcia przodków autora umieszczone w treści wspomnień wzbogacają klimat opisanych zdarzeń. Jest to bardzo cenne źródło uzupełnienia wiadomości o ludziach i miejscach znanych a jednak zapomnianych lub zmienionych na przestrzeni lat dotyczacych przede wszystkim Suchedniowa. Książkę czyta się z wielkim zainteresowaniem i przyjemnością. Zachęcamy do jej wypożyczania.

M.W.


Ferie w bibliotece
( 14.01. - 25.01. )

     Tradycyjnie jak w każdym roku organizujemy ,,Ferie w bibliotece". Są to bezpłatne zajęcia dla dzieci, które nie wyjechały na zimowy wypoczynek i spędzają ferie w domu. W tym roku zajęcia odbywały się od 11 do 14 -tej, cztery razy w tygodniu. Łapacze snów, lampiony, laurki z okazji Dnia Babci i Dziadka, ilustracje do kalendarza, ozdoby z masy porcelanowej to prace, które powstały na zajęciach. Ponadto graliśmy w gry planszowe: Wesołe duszki, Scrabble i Wakacyjne przygody. Czytaliśmy książkę Katarzyny Dowbor i Marcina Kozła ,,Stajnia pod tęczą" . Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dziękujemy wszystkim dzieciom za mile spędzony czas. Do zobaczenia za rok.

  
  

 

Podziękowanie:
dla Państwa: Marzeny i Macieja Turskich, za pomoc i wsparcie finansowe przy organizacji "Ferii w bibliotece"

 


Najlepszy czytelnik 2018

       

        Konkurs na najlepszego czytelnika Działu dla Dzieci naszej biblioteki został zakończony. Po podliczeniu wypożyczeń, liczby odwiedziń oraz książek przeczytanych i oddanych w terminie. Okazało się że najlepszym czytelnikiem w 2018 r została Gabriela Chłopek. Wielkie gratulacje dla Gabrysi.

 


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
( 07. 01. )

         

Pierwsze w 2019 r spotkanie klubu DKK i dyskusja nad książką "Pan Przypadek i Trzynastka" - autor: Jacek Getner

        

Więcej

  


 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Lipiec 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny