Aktualności
Spotkanie DKK 02.12.2024
Marta Abramowicz "Irlandia wstaje z kolan"
Marta Abramowicz, autorka bestsellerowych "Zakonnic, które odchodzą po cichu" oraz "Dzieci księży" w swoim nowym reportażu przygląda się krajowi, który jeszcze do niedawna uważał się za przedmurze chrześcijaństwa a jego mieszkańcy za najlepszych katolików na świecie. Historia laicyzacji Irlandii to historia zmiany mentalności, która zaszła w obrębie jednego pokolenia. Z jednej strony jest to opowieść o wypaczeniach takich jak szkoły industrialne, pralnie magdalenek czy pedofilia księży, z drugiej o uwikłaniu Irlandczyków w system bliski totalitarnej kontroli, z trzeciej o rozliczeniach, które nie zadowalają nikogo, bo wzajemne prawdy zdają się wykluczać. (opis wydawcy)
Już w sobotę 30 listopada o godzinie 12:00 zapraszamy do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Suchedniowie na spotkanie z kolejnym tomem naszej suchedniowskiej serii wydawniczej (to najobszerniejszy z dotychczasowych numerów!!!)
Ale to nie wszystko …
Jeśli nie straszny Wam listopad, mamy dla Was lepszą propozycję niż sobotnie zakupy (można je zrobić po zachodzie słońca – będą mniejsze kolejki):
Przed spotkaniem w Bibliotece zapraszamy na spacer historyczny Szlakiem Suchedniowskiej Architektury Drewnianej, który poprowadzi młodzież ze skarżyskiego „Erbla" (I LO im. J Słowackiego) pod okiem dr Piotra Kardysia.
Zbiórka o 10:00 pod kapliczką Św. Jana Nepomucena przy ul. Kieleckiej.
Spacer (ok 5 km) zakończy się w Bibliotece spotkaniem promującym Zeszyty, przy rozgrzewającej listopadowej herbatce!
Serdecznie zapraszamy !
Spokanie DKK 04.11.2024
Agata Przybyłek "Bądź przy mnie zawsze"
Pełna wzruszeń historia o miłości, wyborach i o tym, że czasem, żeby mówić o sobie „my” nie wystarczy tylko się kochać.
Laura, świeżo upieczona absolwentka psychologii, poznaje chłopaka ze wsi. Alek prowadzi odziedziczone po rodzicach gospodarstwo rolne. Choć pochodzą z dwóch różnych światów, wzajemna sympatia bardzo szybko przeradza się w głębsze uczucie. Ona, zdolna i ambitna, ma przed sobą wyjazd na zagraniczny doktorat. On, prostolinijny i wielkoduszny, nie zamierza zostawić spuścizny po nieżyjących rodzicach. Czy łączące ich uczucie będzie w stanie przetrwać rozłąkę?
Róża, urocza starsza pani, po latach emigracji powraca do ojczyzny. Z braku innej możliwości zatrzymuje się w domu u nieznajomej rodziny. Chociaż Róża nie znajduje porozumienia z właścicielką, jej wielką sympatię zyskuje nastoletni syn kobiety. Rodząca się między nimi nić porozumienia sprawia, że staruszka postanawia pierwszy raz w życiu opowiedzieć komuś swoją historię. Jest to opowieść o stracie, bólu i cierpieniu, ale także o ponadczasowej miłości przezwyciężającej nawet śmierć.
Jak splotą się te dwie historie? Czy to, co zdarzyło się kiedyś, może w jakikolwiek sposób wpłynąć na gnającą do przodu przyszłość? (opis wydawcy)
SPOTKANIE AUTORSKIE
Z AGATĄ PAKUŁĄ
Agata Pakuła – kielczanka, dziennikarka i pisarka – opowiadała o historii życia swoich dziadków, Franciszka i Stefanii Knapczyków. Pierwsza książka autorki pt. „Przez 581 dni byłem tylko numerem” to dokumentalny debiut literacki autorki, oparty na wspomnieniach Franciszka Knapczyka, więźnia politycznego obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu-Brzezince i Mauthausen-Gusen. Druga książka pt. „Stefania i wojna”, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z lat 1939-1945, opowiada o sile kobiet i podejmowanych przez nie wyzwaniach w tych trudnych czasach. Historię Stefanii, babci pisarki, można by odnieść do życia wielu polskich kobiet podczas wojny. Ciche bohaterki dnia codziennego, walczące o przetrwanie, o rodzinę i dzieci. Autorka opowiedziała nam o kulisach powstawania książki, zwłaszcza dotyczącej obozowego życia jej dziadka. Na kartach książki przedstawiona jest historia nie tylko jednego człowieka, ale także obraz Mszany Dolnej w pierwszych dniach wojny. Na spotkanie licznie przybyli suchedniowscy seniorzy
NOC BIBLIOTEK 2024
Spotkanie DKK 07.10.2024
Gabriela Gargaś "Dzień Kobiet"
Trzy kobiety, co roku 8 marca, spotykają się w kawiarni u Róży, aby porozmawiać, o swojej kobiecości, błędach, które popełniły, radościach, które się im przydarzyły. Są od siebie tak różne, a jednak połączone ze sobą nie tylko więzami krwi, a także splotami zdarzeń. Cecylia, seniorka rodu, mama i babcia, była tancerka, snuje opowieści, o czasach, kiedy tańczyła na deskach największych teatrów Europy. Agnieszka, rozwiodła się z mężem, kiedy Izabella, jej córka, była małą dziewczynką. Przytłoczona obowiązkami domowymi, postanowiła czerpać z życia garściami. Tylko, to, o czym marzyła, wcale nie było takie piękne, jak jej się na początku wydawało. Do tej pory próbuje naprawić stosunki z córką.
A kiedy na horyzoncie pojawia się jej były mąż, sama uwierzy, że stara miłość jednak nie rdzewieje. Izabella, kobieta po trzydziestce, na pozór szczęśliwa, ale tak naprawdę pogubiona i samotna. Kiedy na jej drodze, pojawia się przystojny lekarz, jej świat wywraca się do góry nogami. Ale czy sekret, który skrywa kobieta, nie będzie rzutował na przyszłość rodzącej się miłości?
Czy błędy przeszłości ulegają przedawnieniu? Czy kobiecość jest taka jak próbują nam wmówić? Czy warto rzucić wszystko i podążać za swoim szczęściem? A może warto zacząć wszystko od nowa?
JESIENNE NOWOŚCI WYDAWNICZE
„ Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” w ramach zadania „ Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek inwestycji 1.1 w ramach NPRCz 2.0”
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Suchedniowie otrzymała dofinansowanie w kwocie 8 076,00 zł w ramach ”Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”, Priorytet 1 „Poprawa oferty bibliotek publicznych”. Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych, który realizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki dofinansowaniu biblioteka zwiększy zakup nowości dla różnych grup wiekowych.
FINISAŻ WYSTAWY MALARSWA
BARBARY OBARY
Wspaniała atmosfera towarzyszyła zakończeniu wystawy malarstwa Barbary Obary, mieszkanki Skarżyska-Kamiennej. Pani Barbara opowiedziała zgromadzonym gościom o tym, jak pomimo swojego ekonomicznego wykształcenia, odnalazła w sobie zamiłowanie do malarstwa. W jej twórczości dominuje przyroda, a zwłasza kwiaty. Pasją pani Barbary jest również literatura - sama napisała dwie książki adresowane głównie do młodych czytelników. Jej zamiłowanie do książek i pisania nie dziwi, bo pracowała jako bibliotekarka.
Spotkanie DKK 9.09.2024
Radka Franczak "Serce"
Piękna książka o wkraczaniu w dorosłość, życiowych wyborach, podejmowaniu własnych decyzji, odnajdywaniu własnej drogi i konfrontacji ze światem własnych wyidealizowanych wyobrażeń. Wszystko to przeżywa główna bohaterka na tle drugoplanowej relacji matka - córka, gdzie matka odchodzi, a córka nigdy nie zaczęła żyć. Mądra książka, napisana w bardzo subtelny sposób, warta przeczytania przez każdą kobietę.
NARODOWE CZYTANIE 2024
Za nami trzynasta edycja Narodowego Czytania, ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Parę Prezydencką w 2012 roku wspólnym czytaniem Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.
Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania był Kordian Juliusza Słowackiego. Jak czytamy w liście Prezydenta RP Andrzeja Dudy: „Sto dziewięćdziesiąt lat temu ukazał się Kordian Juliusza Słowackiego – arcydzieło polskiego romantyzmu, utwór mądry i poruszający, pełen artystycznych walorów i rozważań o najistotniejszych sprawach narodu. To dramat, który zagłębia się w polską duszę i polskość, odkrywając zarazem uniwersalną prawdę o świecie. Poeta nakreślił w nim sugestywną wizję historii, w której dobro walczy ze złem, a prawda z kłamstwem, ale na pierwszym planie umieścił polskiego patriotę – z jego tęsknotą za wolną i suwerenną ojczyzną, wyzwoloną spod rosyjskiego jarzma. Dziś trudno w pełni zrozumieć nastroje Polaków pod zaborami bez znajomości tego utworu. (…)Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze”.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie!
Uwaga!
W lipcu i w sierpniu biblioteka w soboty nieczynna
Godziny otwarcia biblioteki:
Poniedziałek 10-17
Wtorek 10-17
Środa 10-17
Czwartek 8-15
Piątek 10-17
Uwaga!
Właścicielem Szczęśliwego Losu została pani Małgorzata Łukasiak i Amelia Zielińska.
Gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród.
Nagrody w konkursie plastycznym "Biblioteka-miejsce na czasie" wręczone!
Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu, a wszystkim uczestnikom dziekujemy za udział.
OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU PLASTYCZNEGO
PT. "BIBLIOTEKA – MIEJSCE NA CZASIE"
Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu plastycznego pt. "Biblioteka – miejsce na czasie". Komisja konkursowa dokonała oceny prac zgłoszonych do konkursu i wyłoniła laureatów w dwóch kategoriach:
UCZNIOWIE KLAS IV - VIII ZE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
I miejsce – Zuzanna Obara SSP w Ostojowie
II miejsce – Maja Zielińska SSP w Ostojowie
III miejsce – Natasza Przeorska SSP w Ostojowie
Wyróżnienie:
Julia Miernik SSP w Ostojowie
UCZNIOWIE KLAS I - III ZE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
I miejsce – Marcelina Sitarska SSP w Ostojowie
II miejsce - Maja Marczyńska SSP nr 1 w Suchedniowie
III miejsce – Maria Lisowska SSP nr 1 w Suchedniowie
Wyróżnienie:
Gabriela Jędrocha SSP nr 1 w Suchedniowie
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a autorom nagrodzonych prac gratulujemy!!!
Zapraszamy na wręczenie nagród w środę 15 maja o godz. 14.30.
Zapraszamy do lektury kwartalnika literacko-kulturalnego „LiryDram”, którego redaktor naczelną jest związana z Suchedniowem poetka Marlena Zynger.
Jest to magazyn poświęcony poezji, rysunkowi, malarstwu, grafice, fotografii, teatrowi, muzyce i prozie. Znajdziemy w nim zarówno aktualności, jak i informacje archiwalne, rozmowy z twórcami, zaproszenia na wystawy oraz relacje z najważniejszych wydarzeń.
Poetyckie spotkanie z Kasią i Tomkiem
W sobotnie przedpołudnie, 11 maja, gościlismy w naszej bibliotece dwoje utalentowanych poetów: Katarzynę Jezierską i Tomasza Zubińskiego. Kasia i Tomek, przy akompaniamencie gitary, przenieśli nas w świat wielu emocji, rozbudzili naszą wyobraźnię, jednocześnie skłaniając do przemyśleń nad codziennym życiem. Wśród osób obecnych na spotkaniu gościliśmy pochodzącą z Suchedniowa poetkę Annę Obarę i redaktor naczelną kwartalnika literacko-kulturalnego "LiryDram" -Marlenę Zynger.
Zapraszamy wszystkich czytelników, którzy odwiedzą naszą bibliotekę w dniach od 8 maja do 15 maja 2024r. do udziału w mini loterii "Szczęśliwy los". Losowanie szczęśliwego losu odbędzie się 16 maja, a na wygranego czeka nagroda-niespodzianka!
Zapraszamy na poetycko-muzyczne spotkanie z Tomaszem Zubińskim i Katarzyną Jezierską, które odbędzie się w naszej bibliotece w najbliższą sobotę, 11 maja 2024 r. o godz. 10.30.
Pochodzący z Suchedniowa Tomasz Zubiński, pisze wiersze. Wydał trzy tomy poezji: ,,Mały tomik,, , ,,Patogen szczęścia,, oraz ,,Poezja, ale jeszcze niewyspana,,. Na co dzień swoimi wierszami dzieli się na Facebooku, ale już w najbliższą sobotę wraz z Katarzyną Jezierską będą naszymi gośćmi i przy akompaniamencie muzycznym podzielą się na żywo swoją twórczością. Katarzyna Jezierska jest skarżyszczanką, również pisze poezje oraz sama tworzy ilustracje na płótnie do swoich książek, wydała dwa tomiki wierszy: ,,Na zachód od serca,, i ,,Kobiecy rozejm z myślami”. Oboje są administratorami facebookowej grupy poetyckiej „ Brzegiem myśli”.
Tomasz Zubiński sam o swojej poezji mówi, że… „Słowo ma potężną moc sprawczą, potrafi rozkochać w sobie dwoje ludzi, jak i wyrządzić dużo zła. Uwielbiam słowem dawać radość, a wiersze moje powstają z myślą o tym, by każdy czytający odnalazł w nich siebie. Jeżeli tym, co napisałem, udało mi się uratować choć jedną duszę, to warto było. Nie jestem wyedukowany w poezji. Piszę sercem, ale jednocześnie uważam, że wiersz ma być o czymś. Piszę krótkie wiersze. Cztery zwrotki, szesnaście wersów wystarczy, żeby przekazać myśl”.
Spotkanie DKK 06.05.2024
Katarzyna Janus " Szczęście w mazurskim domu"
Piękna opowieść o mazurskim domu i poszukiwaniu szczęścia. Tosia, która odziedziczyła stary dom na Mazurach, jest na dobrej drodze do odnalezienia spokoju i szczęścia. Tymczasem Paulina, studentka konserwatorium, spotyka Bruna, mężczyznę z przeszłością. Między tym dwojgiem zaczyna rodzić się uczucie.