Narodowe Czytanie
NARODOWE CZYTANIE 2024
Za nami trzynasta edycja Narodowego Czytania, ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Parę Prezydencką w 2012 roku wspólnym czytaniem Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.
Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania był Kordian Juliusza Słowackiego. Jak czytamy w liście Prezydenta RP Andrzeja Dudy: „Sto dziewięćdziesiąt lat temu ukazał się Kordian Juliusza Słowackiego – arcydzieło polskiego romantyzmu, utwór mądry i poruszający, pełen artystycznych walorów i rozważań o najistotniejszych sprawach narodu. To dramat, który zagłębia się w polską duszę i polskość, odkrywając zarazem uniwersalną prawdę o świecie. Poeta nakreślił w nim sugestywną wizję historii, w której dobro walczy ze złem, a prawda z kłamstwem, ale na pierwszym planie umieścił polskiego patriotę – z jego tęsknotą za wolną i suwerenną ojczyzną, wyzwoloną spod rosyjskiego jarzma. Dziś trudno w pełni zrozumieć nastroje Polaków pod zaborami bez znajomości tego utworu. (…)Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze”.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie!
Kolejna Edycja Narodowego Czytania za nami!
W sobotę, 9 września, Miejsko-Gminna Biblioteka Publicza im. Jana Pawła II w Suchedniowie, wzorem lat ubiegłych, uczestniczyła w corocznej ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, promującej czytelnictwo i dorobek polskiej literatury. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Pierwszą edycję Narodowego Czytania rozpoczęła wspólna lektura „Pana Tadeusza” – wybitnej epopei narodowej Adama Mickiewicza. Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w okolicznościowym liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za obecność i zaangażowanie w akcję Narodowego Czytania:
Cezary Błach, Maria Markiewicz, Anna Pasek, Małgorzata Łukasiak, Teresa Bujnowska, Anna Salwa, Mariola Pasek, Agnieszka Witczak, Edyta Sputo, Danuta Rokita, Laura Wrotniak, Aleksander Wrotniak, Nikola Morawska, Ksawier Majcher, Maria Malik, Wiktoria Wiaderny, Karina Bliżowiec, Natalia Piwowarczyk, Nadia Odelska, Gabrysia Turska, Pearl Marchlewska-Derlatka, Kornelia Bujnowska, Natasza Przeorska, Hanna Rogala, Ewa Pajek, Jan Grudniewski, Dawid Grudniewski, Aleksander Markiewicz, Wiktoria Piwowarczyk, Wiktoria Nowak.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Suchedniowie zaprasza 9 września 2023r. o godz. 11.00 na kolejną, 12. już edycję Narodowego Czytania. Tym razem lekturą, której fragmenty odczytamy wspólnie, będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.
– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
NARODOWE CZYTANIE 2022
Wzorem lat ubiegłych Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Suchedniowie włączyła się do akcji Narodowego Czytania.
Rok 2022 został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego. W tegorocznym Narodowym Czytaniu lekturą są "Ballady i romanse" - tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej. To jedenasta edycja akcji, zainicjowana przez Parę Prezydencką.
“Ballady i romanse” wydane zostały w Wilnie w 1822 roku jako główna część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. Tomik ballad dzisiaj uznany za klasykę literatury, 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata.
Wszystkim osobom zaangażowanym i uczestnikom serdecznie dziękujemy!
Cezary Błach, Dariusz Miernik, Anna Salwa, Laura Wrotniak, Aleksander Wrotniak, Krzysztof Korbacz, Maja Marszałek, Maria Kinga Głowacka, Helena Krzysztofek, Teresa Bujnowska, Wiktoria Nowak, Nikola Zielińska, Ewelina Zielonka, Marzena Wojnarska, Nadia Odelska, Liliana Dąbrowska, Małgorzata Kania, Małgorzata Łukasiak, Dawid Grudniewski, Kornelia Bujnowska, Wiktoria Piwowarczyk, Maria Markiewicz, Natasza Przeorska, Alicja Młodawska, Nikola Morawska, Anna Pasek, Danuta Rokita, Mariola Pasek, Beata Słoma, Marcin Pałac
Narodowe Czytanie 2018 |
( 08.09. ) |
Kolejny już raz właczyliśmy się w Ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Tym razem czytaliśmy ,, Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r, została zainicjowana lekturą "Pana Tadeusza".
Wszystkim którzy właczyli się do tegorocznego czytania, składamy serdeczne podziękowania. Byli to: Cezary Błach, Izabela Głowala-Działak, Ewa Kaniewska, Ireneusz Kuliński, Teresa Bujnowska, Anna Sidelnikow, Nikola Morawska, Mariola Pasek, Karolina Zolbach, Oliwier Pirot, Marcel Szkurłat, Małgorzata Łukasiak, Kazimiera Lorenz, Aleksander Wrotniak, Natalia Rogóż, Maria Wędrychowska, Łukasz Tumulec, Nikola Przeorska, Angelika Potkańska, Anna Paterka, Beata Słoma, Marzena Sutowicz, Jacek Odzimek, Bożena Kaniewska, Maria Markiewicz, Krystyna Sasal, Marcin Pałac, Anna Salwa, Kinga Maria Głowacka, Maja Podgórska, Barbara Sokołowska, Małgorzata Wiśniewska.
PODZIĘKOWANIE OD PREZYDENTA RP 2017 r.
Miejsko - Gminna Biblioteka im. Jana Pawła II w Suchedniowie otrzymała podziękowanie od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, wraz z ekskluzywnym wydaniem "Wesela" Stanisłąwa Wyspiańskiego.
NARODOWE CZYTANIE 2017 |
( 02.09. 2017 ) |
Wszystkim osobom które włączyły się do tegorocznego czytania, składamy serdeczne podziękowania, byli to: