Teatr obrazkowy KAMISHIBAI
Kamishibai (jap. kami – papier, shibai - sztuka) oznacza teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych - w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.
Kamishibai jest wykorzystywany podczas zajęć edukacyjnych i spotkań z dziećmi w naszej bibliotece.
Parawan Kamishibai stanowi oprawę dla ilustracji i skupia na niej uwagę publiczności. W ten sposób opowieść zdecydowanie wyodrębnia się z otaczającej rzeczywistości. W przeciwieństwie do przewracanej kartki w książce, ilustracje Kamishibai pojawiają się przed odbiorcą, tworząc integralną całość. W zależności od opowiadanej fabuły zmiana ilustracji może być szybsza lub wolniejsza, ilustracja może być pokazywana dłużej, aby wzmocnić suspens lub można do niej powrócić kilkakrotnie. Różne tempo zmian ilustracji to charakterystyczna cecha Kamishibai, dająca wrażenie ruchu jak w animowanym filmie.
Przedstawienia Kamishibai stanowią doskonałą pomoc dydaktyczną oraz są świetną formą zabawy w bibliotece, zabierając uczestników w podróż do magicznej krainy teatru i literatury równocześnie.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Suchedniowie ogłasza konkurs plastyczny pt. " Moja, Twoja, Nasza - Biblioteka! ", zorganizowany z okazji Tygodnia Bibliotek 2023. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas I-VIII ze szkół podstawowych z terenu gminy Suchedniów. Prace mogą być wykonane dowolną techniką w formacie A3. Na prace czekamy do 10 maja w siedzibie biblioteki. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 12 maja na stronie internetowej biblioteki. Na autorów najciekawszych prac czekają nagrody! Aby wziąć udział w konkursie należy wraz z pracą dostarczyć wypełniony i podpisany przez rodzica lub opiekuna prawnego formularz zgłoszeniowy dostępny na naszej stronie.
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE!
REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO
PT. „ Moja, Twoja, Nasza - Biblioteka!”
Organizator konkursu:
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im Jana Pawła II w Suchedniowie.
Konkurs jest organizowany w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek w 2023r.
Cele konkursu:
- rozbudzenie wrażliwości estetycznej dzieci,
- rozbudzenie zainteresowań czytelniczych,
- pobudzenie aktywności twórczej i wyobraźni,
- doskonalenie sprawności manualnej.
Zasady uczestnictwa:
1. W konkursie mogą wziąć udział dzieci w dwóch grupach wiekowych:
- uczniowie klas I –III ze szkół podstawowych
- uczniowie klas IV –VIII ze szkół podstawowych
z terenu Gminy Suchedniów.
2. Termin składania prac upływa 10 maja 2023r.;
3. Termin ogłoszenia wyników konkursu 12 maja 2023 r. na stronie internetowej MGBP w Suchedniowie ( www.bibliotekasuchedniow.pl ).
4. Prace należy składać w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Suchedniowie przy ulicy Kościelnej 3 w godzinach pracy biblioteki.
5. Prace zgłoszone do konkursu muszą być pracami własnymi, wcześniej niepublikowanymi i nienagrodzonymi w innych konkursach.
6. Praca plastyczna może być wykonana dowolną techniką (np. rysunek, malarstwo, kolaż, techniki mieszane) w formacie A3.
7. Tematyka pracy powinna być spójna i nawiązywać do tegorocznego hasła Tygodnia Bibliotek, czyli „ Moja, Twoja, Nasza - Biblioteka!”.
8. Każdy uczestnik może zgłosić wyłącznie jedną pracę.
9. Uczestnik bierze udział w konkursie po złożeniu pracy wraz z wypełnionym i
podpisanym przez rodzica/ opiekuna prawnego Formularzem zgłoszenia uczestnika do konkursu plastycznego.
10. Każda praca konkursowa powinna na odwrocie zawierać informacje: tytuł pracy, imię i nazwisko autora pracy, klasa, nazwa szkoły.
11. Dostarczenie pracy i Formularza jest równoznaczne z przekazaniem praw autorskich do pracy konkursowej na Organizatora, zgodą na jej publiczne udostępnianie (na stronie internetowej Organizatora, w mediach społecznościowych i tablicach ściennych) oraz zgodą na przetwarzanie danych osobowych uczestnika konkursu i nieodpłatne wykorzystanie wizerunku w materiałach informacyjnych Organizatora. Prace zgłoszone do konkursu nie będą zwracane autorom.
12. Kryteria oceny prac:
- zgodność z tematem,
- pomysłowość, oryginalność,
- estetyka wykonania,
- samodzielność wykonania.
13. Oceny prac dokona Komisja Konkursowa powołana przez Organizatora, która przyzna nagrody rzeczowe w każdej kategorii wiekowej.
14. Prace niezgodne z regulaminem nie będą oceniane.
15. Biblioteka zorganizuje wystawę prac biorących udział w konkursie.
16. Zgłoszenie prac do konkursu jest jednoznaczne z przyjęciem warunków niniejszego regulaminu.
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY:
http://bibliotekasuchedniow.pl/pliki/plik/formularz-zgloszenia-uczestnika-do-konkursu-plastycznego-1681809416.docx
Spotkanie DKK 03.04.2023
Kira Gałczyńska "Nie gaście tej lampy przy drzwiach..."
Poruszająca, ciepła i pełna humoru, to znów smutna i pełna gorzkich refleksji opowieść sięga 1939 roku i pierwszych wspomnień z dzieciństwa autorki, przerwanego wybuchem wojny, i prowadzi przez jej młodość w czasach stalinizmu i pracę dziennikarki w PRL-u aż po XXI wiek. Na kartach książki pojawia się wielu znajomych i przyjaciół rodziny Gałczyńskich – znanych postaci ze świata kultury. Nie brakuje tu anegdot, ale i dramatów ludzi, którym przyszło żyć w państwie totalitarnym.
Zachęcamy do lektury!
WERNISAŻ WYSTAWY IWONY AMBROSZCZYK
"MOJE EUROKĄTKI"
W piątek 24 marca 2023 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w Suchedniowie Iwona Ambroszczyk otworzyła wystawę swojego malarstwa pt. "Moje Eurokątki". Artystka łączy w swej pasji zamiłowanie do malarstwa i podróży, a jej obrazy są pamiątką, wspomnieniem z odwiedzonych miejsc.
Zapraszamy do odwiedzania wystawy do 17 maja 2023 roku w godzinach pracy biblioteki.
21 marca Światowym Dniem Poezji
Wraz z nadejściem wiosny obchodzimy ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku Światowy Dzień Poezji. Zachęcamy do darmowego i legalnego czytania poezji w formie e-booków dostępnych w bibliotece cyfrowej polona.pl
https://lustrobiblioteki.pl/2023/03/dzien-poezji-darmowe-e-booki-do-pobrania-pdf-mobi-epub
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II
w Suchedniowie
zaprasza
na wystawę malarstwa Iwony Ambroszczyk
pt.”Moje Eurokątki”
24 marca - 17 maja 2023 roku
/Zapraszamy w godzinach otwarcia biblioteki/
Wernisaż wystawy dnia 24 marca 2023 r. o godz. 17.00
Iwona Ambroszczyk-mieszka i pracuje w Końskich. Jest nauczycielką języka angielskiego w II Liceum Ogólnokształcącym. Z zamiłowania artystka. Jej ulubioną techniką jest pastel suchy oraz malarstwo na szkle. Cykl "Moje Eurokątki" łączy pasję malarstwa oraz podróżowania. Prace autorki prezentowane były na indywidualnych wystawach malarskich: Opatów (2016), Gabrielnia (2018), Ciekoty (2019), Kielce (2022), Inowłódz (2022), Końskie (2022) oraz na licznych wystawach zbiorowych i poplenerowych.
Spotkanie DKK 06.03.2023
Dzisiejsze spotkanie DKK poświecone było książce Anny Cieplak " Lekki bagaż". Autorka znakomicie portretuje początkujących dorosłych z czułością i wyrozumiałością dla ich niedoskonałości, frustracji i marzeń. Zachęcamy do lektury!
Ferie, ferie i po feriach...
Ferie w bibliotece upłynęły pod znakiem świetnej zabawy oraz doskonalenia manualnych zdolności i treningu umysłu. W czasie ferii powstały nietylko imponujące budowle z klocków Lego, ale także wspaniałe prace plastyczne, m.in.makieta naszego miasta oraz akwarium z rybkami. Wytężaliśmy swoje umysły podczas rozgrywek planszowych oraz rozwiązywania rebusów, krzyżówek i łamigłówek. Zwieńczeniem naszych dwutygodniowych zajęć była kolorowa zabawa karnawałowa.
Spotkanie DKK 13.02.2023
Klubowiczki DKK polecają : "Zimowy wiatr na twojej twarzy" Carli Montero - przejmująca panorama ludzkiego losu, z którego kpi wielka historia.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna
im. W. Gombrowicza w Kielcach zaprasza na spotkanie z Anną Musiałówną – Z drugiej strony szkła. Autoportret fotoreporterki,
które odbędzie się 16 lutego 2023 r. o godz. 17.00 w siedzibie Biblioteki.
Anna Musiałówna – fotoreporterka, tancerka, artystka baletu. Urodziła się w Suchedniowie, gdzie przez ponad 50 lat jej ojciec prowadził zakład fotograficzny. Obecnie mieszka w Warszawie. Ukończyła Państwową Średnią Szkołę Baletową i otrzymała dyplom zawodowego tancerza i tytuł Artysty Baletu. Tańczyła na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie, gdzie wystąpiła m.in. w roli Mirty w Giselle, Frygi w Spartakusie. W 1971 r. podczas próby uległa wypadkowi, który przekreślił możliwość kontynuowania kariery w tym zawodzie. Za namową swojego brata zajęła się fotografią. Jej pierwszy materiał pt. Pan doktor wizytuje ukazał się w tygodniku „idt” w 1972 r. W fotografii skupia się przede wszystkim na tematyce społecznej. Od połowy lat 90. związana z tygodnikiem Polityka, gdzie zamieszcza fotoreportaże w rubryce na własne oczy. Współzałożycielka Stowarzyszenia Dokumentalistów „Droga”. Jej fotografie znajdują się w zbiorach ZPAF oraz w zbiorach Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. W 2022 r.ukazała się jej książka Z drugiej strony szkła. Autoportret fotoreporterki. Opowiada w niej o własnym życiu poprzez wspomnienia i relacje ze spotkań z bohaterami swoich fotoreportaży.
Link do informacji o spotkaniu na stronie internetowej biblioteki: https://www.wbp.kielce.pl/strona-glowna/aktualnosci/642-z-drugiej-strony-szkla-autoportret-fotoreporterki-promocja-ksiazki-anny-musialowny
Link do wydarzenia na funpage’u biblioteki: https://www.facebook.com/events/709751390814001
NAJLEPSZY CZYTELNIK 2022 R.
ODDZIAŁ DLA DZIECI
MARTYNKA MIERNIK
Gratulujemy Martynce umiejętności czerpania z książek wiedzy i przyjemności.
Życzymy dalszego rozwoju czytelniczych pasji!
Czytak w naszej
bibliotece
Katalog wg autora (PDF)
Katalog wg tytułu (PDF)
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Suchedniowie przystąpiłado projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób z dysfunkcją wzroku – Edycja 2022” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy im. Henryka Ruszczyca. Projekt jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
W ramach projektu nasza biblioteka otrzymała nieodpłatnie jeden egzemplarz odtwarzacza cyfrowych książek mówionych – Czytak 4. Urządzenie jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące, jest także przyjazne dla osób starszych. Charakteryzuje się bardzo prostą obsługą i dobrą jakością dźwięku.
Nasza placówka wypożycza urządzenia osobom z dysfunkcją wzroku oraz osobom niepełnosprawnym, które ze względu na swoją niepełnosprawność nie mogą czytać normalnego druku.
Stowarzyszenie „Larix” od 2007 r. zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych
i słabowidzących. Udostępniony nam przez Stowarzyszenie „Larix” księgozbiór, będzie wciąż powiększany o nowe, ciekawe pozycje książkowe.
Regulamin wypożyczania Czytaka 4
w ramach projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób
z dysfunkcją wzroku – Edycja 2022”:
- Czytaka 4 może wypożyczać jedynie Czytelnik Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej
w Suchedniowie posiadający orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu wzroku.
- Czytelnik wypożyczający Czytaka 4 jest zobowiązany do podania numeru telefonu, który jest konieczny do utrzymywania kontaktu pomiędzy Biblioteką a Czytelnikiem.
- Warunkiem wypożyczenia Czytaka 4 jest pisemne potwierdzenie wypożyczenia przez Czytelnika lub jego prawnego opiekuna.
- Czytaka 4 wypożycza się na okres 30 dni kalendarzowych z możliwością prolongaty, jednak czas wypożyczenia nie może być dłuższy niż 60 dni. Po tym okresie możliwe jest przedłużenie terminu zwrotu Czytaka 4 pod warunkiem aktywnego korzystania przez Czytelnika ze zbiorów cyfrowej książki mówionej dostępnych w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Suchedniowie.
- Po upływie terminu, na jaki został wypożyczony Czytak 4, w razie jego niezwrócenia, Biblioteka ma prawo do naliczenia kary umownej w wysokości 5 zł za każdy dzień zwłoki.
- Osoby nieoddające urządzenia w terminie nie mogą ponownie wypożyczać Czytaka 4.
- Z chwilą wypożyczenia Czytaka 4 Czytelnik staje się za niego całkowicie odpowiedzialny i jest zobowiązany do zwrócenia go w oznaczonym terminie w takim stanie, w jakim został mu wypożyczony.
- W wypadku uszkodzenia Czytaka 4, Czytelnik ponosi koszty jego naprawy nieobjęte gwarancją producenta.
- W wypadku całkowitego zniszczenia lub zagubienia Czytaka 4, Czytelnik płaci odszkodowanie w wysokości odpowiadającej wartości sprzętu.
Spotkanie DKK 09.01.2023
Pierwsze w tym roku spotkanie DKK. Nasze klubowiczki polecają "Czereśnie zawsze muszą być dwie" - powieść Magdaleny Witkiewicz o tym, że nawet najbardziej niepozorna decyzja wpływa na nasze życie, a przeszłość zawsze wybrzmiewa w teraźniejszości.
Spotkanie DKK 5.12.2022
Grudniowe spotkanie DKK. Nasze Klubowiczki w świątecznej atmosferze podzieliły się wrażeniami po przeczytaniu książki Magdaleny Witkiewicz pt. "Córka generała". Dziękujemy za życzenia i oryginalne kartki świąteczne własnoręcznie wykonane przez panią Danusię Wszystkim sympatykom DKK życzymy Wesołych Świąt
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
Dzień Pluszowego Misia świętowaliśmy z dziećmi z klas trzecich z SSP1 i SSP 3 w Suchedniowie. Było "misiowo" i wesoło. Uczniowie wykazali się wiedzą na temat róznych rodzajów misiów - tych prawdziwych i tych bajkowych. Dziękujemy za wspaniałą zabawę!
WAŻNA INFORMACJA DLA CZYTELNIKÓW!
W związku z wprowadzeniem w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w Suchedniowie ELEKTRONICZNEGO SYSTEMU REJESTRACJI CZYTELNIKÓW ORAZ WYPOŻYCZEŃ W PROGRAMIE MAK+ od 2 stycznia 2023 roku wszyscy odwiedzający Bibliotekę ( zarówno czytelnicy zapisani, jak i chcący się zapisać do Biblioteki – dorośli, młodzież i dzieci ) zobowiązani są do okazania numeru PESEL. W przypadku dzieci do lat 15 zobowiązanie podpisuje rodzic lub opiekun.
Bez przedstawienia numeru PESEL korzystanie z zasobów Biblioteki nie będzie możliwe.
Dyrektor MGBP w Suchedniowie
Małgorzata Wiśniewska
Spotkanie Klubu DKK 07.11.2022
Mapa życia codziennego Brytyjczyków przedstawiona z angielskim humorem przez Matt Rudd w książce pt. "Anglicy. Przewodnik podglądacza".
Zachęcamy do lektury!
"KRASZEWSKI. KOMPUTERY DLA BIBLIOTEK"
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Suchedniowie jest Beneficjentem Programu Instytutu Książki „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”. Celem programu jest zapewnienie zrównoważonego dostępu do nowoczesnych technologii i wyrównanie szans mieszkańców miejscowości w gminach o najniższych dochodach podatkowych na jednego mieszkańca poprzez wyposażenie bibliotek w tych gminach w nowoczesny sprzęt komputerowy. W ramach zadania zakupiono: trzy stacjonarne zestawy komputerowe, komputer przenośny oraz projektor. Koszt ogółem zadania wyniósł 23 000 zł, z tego 19 550 zł dofinansowania z Instytutu Książki.
Spotkanie Klubu DKK 03.10.2022
Na październikowym spotkaniu Klubu DKK nasze klubowiczki opowiadały o wrażeniach po przeczytaniu powieści Bonnie-Sue Hitchcock pt. " Zapach domów innych ludzi".
Zapraszamy do lektury!
NOC BIBLIOTEK
30 WRZEŚNIA 2022
W tym roku nasza biblioteka po raz pierwszy przystąpiła do ogólnopolskiej akcji NOC BIBLIOTEK pod hasłem: " To się musi powieść " i wygląda na to, że się powiodło! Nasze wieczorne spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Wspólnie obejrzeliśmy przedstawienie w teatrzyku Kamishibai o zmieniejących się porach roku w przyrodzie oraz film pt. " Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica." Zwiedzaliśmy zakamarki biblioteki i poznaliśmy, co kryje tajemnicza stara skrzynia.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą zabawę!
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
29 WRZEŚNIA
To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie dziecku na głos stymuluje jego rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki wielu książek dla dzieci i młodzieży.
Dzisiejsze święto obchodziliśmy z pierwszakami z SSP1 i SSP3 w Suchedniowie oraz z naszym gościem specjalnym, przyjacielem biblioteki panią Marią Markiewicz. Dziekujemy pani Marii za przeniesienie nas w świat przygód Bolka I Lolka!
NOC BIBLIOTEK
W tym roku Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Suchedniowie włączyła się do ogólnopolskiej akcji "Noc bibliotek", której hasło przewodnie brzmi: " To się musi powieść". Z tej okazji zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat do odwiedzenia naszej biblioteki w dniu 30 września 2022 r. w godz. od 17 do 20. Będą gry i zabawy, teatrzyk Kamishibai, nocne zwiedzanie zakamarków biblioteki oraz projekcja filmu pt. " Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica" z polskim dubbingiem. Zainteresowanych prosimy o kontakt osobisty lub pod nr tel. 41 25 44 985.
Zapraszamy!
Od września nasza biblioteka jest czynna również w soboty
Zapraszamy!
Godziny otwarcia biblioteki:
Poniedziałek 10-17
Wtorek 10-17
Środa 10-17
Czwartek 8-15
Piątek 10-17
Sobota 9-13
Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi naszą bibliotekę, otrzyma nieodpłatnie Wyprawkę Czytelniczą oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, przedszkolak otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
Dlaczego warto odwiedzać z dzieckiem bibliotekę?
• Dziecko może poznać ważne miejsce na mapie dzieciństwa – bibliotekę – i dzięki temu w pełni stać się uczestnikiem życia kulturalnego.
• Biblioteki oferują nie tylko bezpłatny dostęp do książek, ale też szeroką ofertę kulturalną, dzięki czemu zarówno dzieci, jak i rodzice mogą brać udział w rozmaitych zajęciach, warsztatach i wydarzeniach.
• Wizyty w bibliotece uczą dziecko samodzielności, podejmowania własnych wyborów i odpowiedzialności za wypożyczoną książkę.
Pamiętajcie, że miłość do czytania jest prezentem na całe życie!
Kampania „Mała książka – wielki człowiek” to projekt realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Spotkanie klubu DKK 05.09.2022
Na powakacyjnym spotkaniu klubu DKK nasze klubowiczki podzieliły się wrażeniami po przeczytaniu książki Kate Quinn ,, Sieć Alice". Zapraszamy do lektury!
NARODOWE CZYTANIE 2022
Wzorem lat ubiegłych Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Suchedniowie włączyła się do akcji Narodowego Czytania.
Rok 2022 został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego. W tegorocznym Narodowym Czytaniu lekturą są "Ballady i romanse" - tomik poezji, który zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej. To jedenasta edycja akcji, zainicjowana przez Parę Prezydencką.
“Ballady i romanse” wydane zostały w Wilnie w 1822 roku jako główna część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. Tomik ballad dzisiaj uznany za klasykę literatury, 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i w oświeceniowym postrzeganiu świata.
Wszystkim osobom zaangażowanym i uczestnikom serdecznie dziękujemy!
Nowości wydawnicze
„ Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” w ramach zadania „ Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek inwestycji 1.1 w ramach NPRCz 2.0”
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Suchedniowie otrzymała dofinansowanie w kwocie 10 769,00zł w ramach” Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”, Priorytet 1 „Poprawa oferty bibliotek publicznych”. Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych, który realizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki dofinansowaniu biblioteka zwiększy zakup nowości dla różnych grup wiekowych.
Zabierz książkę na wakacje!
Zapraszamy do naszej biblioteki po wakacyjne nowości
Godziny otwarcia biblioteki:
Poniedziałek 10-17
Wtorek 10-17
Środa 10-17
Czwartek 8-15
Piątek 10-17
Uwaga!
W lipcu i w sierpniu biblioteka w soboty nieczynna
Spotkanie klubu DKK 06.06.2022r.
Nasze klubowiczki polecają wielokrotnie nagradzany reportaż Justyny Kopińskiej pt. " Z nienawiści do kobiet"
Zapraszamy w Dzień Dziecka do biblioteki!
Trzech pierwszych czytelników oddziału dziecięcego, którzy odwiedzą naszą bibliotekę w Dniu Dziecka, otrzymają niespodziankę!
Wystawa fotograficzna Pani Krystyny Sasal
Zapraszamy do obejrzenia wystawy w godzinach pracy biblioteki.
WRĘCZENIE NAGRÓD W KONKURSIE PLASTYCZNYM
PT. "BIBLIOTEKA - ŚWIAT W JEDNYM MIEJSCU"
Nagrody w konkursie wręczone! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Pomimo dość trudnego tematu, jakim jest hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek : " Biblioteka - świat w jednym miejscu", uczestnicy konkursu znakomicie sobie poradzili. Dlategoteż jury konkursu przyznało aż 6 wyróżnień. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia wystawy prac konkursowych w naszej bibliotece.
OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU PLASTYCZNEGO
PT. "BIBLIOTEKA - ŚWIAT W JEDNYM MIEJSCU"
Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu plastycznego pt. "Biblioteka - świat w jednym miejscu". Komisja konkursowa dokonała oceny prac zgłoszonych do konkursu i wyłoniła laureatów w dwóch kategoriach:
UCZNIOWIE KLAS I - III ZE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
I miejsce - Zuzanna Obara SSP w Ostojowie
II miejsce - Jan Barański SSP nr 1 w Suchedniowie
III miejsce - Paulina Jabłońska SSP nr 1 w Suchedniowie
Wyróżnienia:
Ola Miernik SSP nr 3 w Suchedniowie
Krzysztof Korbacz SSP nr 3 w Suchedniowie
Maja Zielińska SSP w Ostojowie
Gabrysia Kubera SSP nr 1 w Suchedniowie
UCZNIOWIE KLAS IV - VIII ZE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
I miejsce - Małgorzata Barańska SSP nr 1 w Suchedniowie
II miejsce - Gabriela Winkler SSP nr 1 w Suchedniowie
III miejsce - Daria Dulęba SSP w Ostojowie
Wyróżnienia:
Julia Zaród SSP nr 3 w Suchedniowie
Jakub Chrząszcz SSP w Ostojowie
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a autorom nagrodzonych prac gratulujemy!!!
Wręczenie nagród i wystawa prac konkursowych odbędzie się 13 maja 2022r. o godz. 14.30 w bibliotece.
JUBILEUSZOWE SPOTKANIE KLUBU DKK
09.05.2022R.
To już 5 lat spotkań z książką w ramach Klubu DKK. Nasz jubileusz uświetniła swoją poezją Lidia Markiewicz.
MINI LOTERIA
Zapraszamy wszystkich czytelników Oddziału dziecięcego, którzy odwiedzą naszą bibliotekę w dniach od 9 maja do 14 maja 2022r. do udziału w mini loterii "Szczęśliwy los". Losowanie szczęśliwego losu odbędzie się 16 maja, a na wygranego czeka nagroda-niespodzianka!
UWAGA KONKURS!!!
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Suchedniowie ogłasza konkurs plastyczny pt. "BIBLIOTEKA - ŚWIAT W JEDNYM MIEJSCU", zorganizowany z okazji Tygodnia Bibliotek 2022. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas I-VIII ze szkół podstawowych z terenu gminy Suchedniów. Prace mogą być wykonane dowolną techniką w formacie A3. Na prace czekamy do 10 maja w siedzibie biblioteki. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 12 maja na stronie internetowej biblioteki. Na autorów najciekawszych prac czekają nagrody! Aby wziąć udział w konkursie należy wraz z pracą dostarczyć wypełniony i podpisany przez rodzica lub opiekuna prawnego formularz zgłoszeniowy dostępny na naszej stronie.
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE!
REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO
PT. „Biblioteka – świat w jednym miejscu”
Organizator konkursu:
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im Jana Pawła II w Suchedniowie.
Konkurs jest organizowany w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek w 2022r.
Cele konkursu:
- rozbudzenie wrażliwości estetycznej dzieci,
- rozbudzenie zainteresowań czytelniczych,
- pobudzenie aktywności twórczej i wyobraźni,
- doskonalenie sprawności manualnej.
Zasady uczestnictwa:
1. W konkursie mogą wziąć udział dzieci w dwóch grupach wiekowych:
- uczniowie klas I –III ze szkół podstawowych
- uczniowie klas IV –VIII ze szkół podstawowych
z terenu Gminy Suchedniów.
2. Termin składania prac upływa 10 maja 2022r.;
3. Termin ogłoszenia wyników konkursu 12 maja 2022 r. na stronie internetowej MGBP w Suchedniowie ( www.bibliotekasuchedniow.pl ).
4. Prace należy składać w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Suchedniowie przy ulicy Kościelnej 3 w godzinach pracy biblioteki.
5. Prace zgłoszone do konkursu muszą być pracami własnymi, wcześniej niepublikowanymi i nienagrodzonymi w innych konkursach.
6. Praca plastyczna może być wykonana dowolną techniką (np. rysunek, malarstwo, kolaż, techniki mieszane) w formacie A3.
7. Tematyka pracy powinna być spójna i nawiązywać do tegorocznego hasła Tygodnia Bibliotek, czyli „ Biblioteka –świat w jednym miejscu”.
8. Każdy uczestnik może zgłosić wyłącznie jedną pracę.
9. Uczestnik bierze udział w konkursie po złożeniu pracy wraz z wypełnionym i
podpisanym przez rodzica/ opiekuna prawnego Formularzem zgłoszenia uczestnika do konkursu plastycznego.
10. Każda praca konkursowa powinna na odwrocie zawierać informacje: tytuł pracy, imię i nazwisko autora pracy, klasa, nazwa szkoły.
11. Dostarczenie pracy i Formularza jest równoznaczne z przekazaniem praw autorskich do pracy konkursowej na Organizatora, zgodą na jej publiczne udostępnianie (na stronie internetowej Organizatora, w mediach społecznościowych i tablicach ściennych) oraz zgodą na przetwarzanie danych osobowych uczestnika konkursu i nieodpłatne wykorzystanie wizerunku w materiałach informacyjnych Organizatora. Prace zgłoszone do konkursu nie będą zwracane autorom.
12. Kryteria oceny prac:
- zgodność z tematem,
- pomysłowość, oryginalność,
- estetyka wykonania,
- samodzielność wykonania.
13. Oceny prac dokona Komisja Konkursowa powołana przez Organizatora, która przyzna nagrody rzeczowe w każdej kategorii wiekowej.
14. Prace niezgodne z regulaminem nie będą oceniane.
15. Biblioteka zorganizuje wystawę prac biorących udział w konkursie.
16. Zgłoszenie prac do konkursu jest jednoznaczne z przyjęciem warunków niniejszego regulaminu.
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY:
http://bibliotekasuchedniow.pl/pliki/plik/formularz-zgloszenia-uczestnika-do-konkursu-plastycznego2-1650619267.docx
WYSTAWA MALARSTWA STEFANII WÓJCIK
Zapraszamy do odwiedzenia wystawy malarskiej Stefanii Wójcik. Wystawa dostępna w godzinach pracy biblioteki w terminie do 15 maja 2022r.
Kilka słów o autorce:
Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, a następnie studia i dyplom na UMCS w Lublinie . Od 18 lat jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków. Prowadziła zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Pracuje w technice olejnej, akwareli, pasteli i batiku oraz pisała ikony. Jednak najbardziej fascynuje się odkrywaniem malarskich możliwości akwareli i oleju. Uczestniczy w wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują się w kolekcjach w wielu domach w kraju i za granicą /Belgia, Niemcy, Holandia, W-Brytania, Hiszpania, Kanada, Australia ,USA/.
Zdobywczyni wielu nagród m. in : Nagrody Kuratora, Medalu Kuratora, wielokrotnie Nagroda Burmistrza, Antka Roku, Prezesa PSNP, 2-krotnie Statuetki na Festiwalu Twórczości, 2 x nagrody Muzeów, wyróżnienia na Ogólnopolskim Biennale, wyróżnienia i nagrody m.in w Przeglądach Ogólnopolskich w Rzeszowie, w Zamościu itp.
Autorka o swojej twórczości:
Pasja twórcza wyzwala we mnie radość i ubogaca życie. Mobilizuje do nieustannych poszukiwań treści i formy także tej abstrakcyjnej.
Moje malarstwo nie jest może odkrywcze, nie szokuje, nie jest filozoficzne, brutalne, czy agresywne jak tendencje współczesne, ale cieszy się kolorem, emanuje witalnością i zachwytem nad naturą .Osadzony w realizmie świat pozwala zanurzyć się w piękno i marzenia.
Zachwyca mnie barwna łąka, łany zbóż upstrzone falami maków i chabrów, fioletowe połacie wrzosowisk usianych na piaszczystych zboczach lasów na równi ze śpiewem ptaków czy barw budzącego się poranka .
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
04.04.2022r.
"Sekretne życie drzew" Peter Wohlleben
"Wydawałoby się, że o drzewach wiemy wszystko. A jednak nie. Ta książka odkryje przed Wami naprawdę sekretne życie drzew - istot tak nam bliskich i jednocześnie tak nieznanych. Czytałem ją nietylko z zaciekawieniem, ale i ze wzruszeniem."
ADAM WAJRAK
Dyplom Mała Książka Wielki Człowiek dla Mai Zielińskiej. Gratulacje!
Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu naklejek imienny dyplom.
Zapraszamy do naszej biblioteki!
KIERMASZ WIELKANOCNY
Zapraszamy na kiermasz ozdób wielkanocnych wykonanych przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych w Skarżysku-Kamiennej. Kiermasz będzie dostępny do 30 marca w godzinach pracy biblioteki.
MOC OPOWIEŚCI -BAZA BEZPŁATNYCH KSIĄŻEK
DLA DZIECI PO UKRAIŃSKU
Wszyscy pomagamy tak, jak potrafimy. Jedną z form wsparcia dla dzieci, przybywających do nas z Ukrainy, może być możliwość spędzenia tego trudnego czasu na czytaniu książek i bajek, by choć na chwilę odwrócić ich uwagę i myśli od wojny i traumatycznych przeżyć. Poniżej linki do darmowych książek w języku ukraińskim:
https://lustrobiblioteki.pl/2022/03/70-darmowych-ksiazek-dla-dzieci-w-jezyku-ukrainskim-do-pobrania/
https://cyfrowydialog.pl/blog/moc-opowiesci-baza-bezplatnych-ksiazek-dzieciecych-po-ukrainsku/?fbclid=IwAR1cQiuAcMHRaC5KE3r-1xqy7tckqpuaj_F_j1iNIvrlD9-Z9n7eUXiVQCM
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
07.03.2022 r.
"Ogród Zuzanny" Justyna Bednarek Jagna Kaczanowska
Polecamy!
WIELKIE LITERY
Książki dla osób słabowidzących
Wielkie Litery to nowe wydania książek z większą czcionką, które chronią wzrok i ułatwiają czytanie osobom słabowidzącym. Dzięki nowemu formatowi lektura Wielkich Liter jest wygodniejsza, a przejrzysty format nie nadwyręża wzroku czytelnika. Seria jest polecana osobom słabowidzącym i seniorom. Zapraszamy do naszej biblioteki po książki z Wielką Literą!
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Suchedniowie zaprasza na Walentynki z książką.
MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK
Zapraszamy dzieci w wieku 3-6 lat po czytelnicze wyprawki w ramach nowej edycji projektu : " Mała ksiązka - wielki człowiek". W wyprawce dzieci znajdą wyjatkową książkę "Pierwsze czytanki dla..." , dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w naszej bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z ksiągozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu takich naklejek zostanie uhonorowany imiennym dyplomem. Dzięki tej akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa, jakim jest biblioteka.
Gorąco zachęcamy do wziecia udzialu w akcji, bo miłość do książek jest prezentem na całe życie.
Najlepszy Czytelnik Roku 2021
Niezmiernie miło nam oznajmić, iż Najlepszym Czytelnikiem roku 2021 Oddziału dla Dzieci Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Suchedniowie została Zuzanna Tuszyńska.
Serdecznie gratulujemy!!
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
10.01.2022r.
Wraz z Nowym Rokiem rozpoczęliśmy nasze spotkania z Klubem DKK. Tematem naszej dyskusji była " Ziemia Obiecana " Baracka Obamy. To niezwykle osobista i autorefleksyjna opowieść o człowieku, światowej polityce i życiu w Białym Domu.
Od dnia 03.01.2022 r.
Biblioteka będzie czynna w następujących godzinach
Poniedziałek |
Wtorek |
Środa |
Czwartek |
Piątek |
Sobota |
10 - 17 |
10 - 17 |
10 - 17 |
8 - 15 |
10 - 17 |
9 - 13 |
Bezpłatna Cyfrowa Wypożyczalnia Międzybiblioteczna
Ponad 2 000 000 artykułów i publikacji naukowych ze wszystkich dziedzin wiedzy: monografii, podręczników, skryptów, artykułów oraz całych numerów czasopism
academica.edu.pl
dostępna w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej
im. Jana Pawła II w Suchedniowie
Academica
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Suchedniowie dołączyła do bibliotek należących do systemu Academica. Academica to cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Na stronie www.academica.edu.pl istnieje możliwość zintegrowanego, pełnotekstowego przeszukiwania artykułów i publikacji naukowych ze wszystkich dziedzin wiedzy, monografii, podręczników i skryptów oraz całych numerów czasopism. Korzystanie z systemu jest darmowe.
Głównym celem systemu jest zastąpienie tradycyjnej formy wypożyczeń międzybibliotecznych wypożyczalnią publikacji w postaci cyfrowej. Dzięki systemowi rezerwacji w cyfrowej wypożyczalni Academica, możliwe jest zaplanowanie przez czytelnika terminu swojej pracy na terminalu w bibliotece. Publikacje nie chronione prawem autorskim lub licencjonowane są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez ograniczeń, zaś publikacje chronione prawem autorskim są dostępne jedynie na dedykowanym terminalu w Czytelni dla Dorosłych. Zasób publikacji dostępnych w systemie powiększa się każdego dnia.
Zapraszamy do korzystania z cyfrowej wypożyczalni. Załóż indywidualne konto w Czytelni dla Dorosłych i sprawdź jak ogromne możliwości wyszukiwania i dostępu do wiedzy daje Academica.
System academica.edu.pl oferuje czytelnikom:
- Dostęp do współczesnych publikacji naukowych
- Zasoby Biblioteki Narodowej dostępne w suchedniowskiej bibliotece
- Publikacje chronione prawem autorskim są udostępnione na terminalu w Czytelni dla Dorosłych
- Publikacje z domeny publicznej oraz licencjonowane dostępne online są bez ograniczeń
- Możliwość rezerwacji publikacji na dowolny termin
- Pełnotekstowa wyszukiwarka
- Możliwość tworzenia notatek
- Importowanie danych bibliograficznych
- Zapamiętywanie kwerend
- Korzystanie z systemu jest całkowicie darmowe
Zapraszamy do korzystania w godzinach otwarcia biblioteki
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Suchedniowie otrzymała dofinansowanie w ramach” Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”, Priorytet 1 „Poprawa oferty bibliotek publicznych”. Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych, który realizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki dofinansowaniu biblioteka zwiększy zakup nowości dla różnych grup wiekowych.